Denna nyhet är äldre än 6 månader och är kanske inte aktuell längre.
Årlig besiktning av elledningar med drönare
Nu är vi ute med drönare för vår årliga besiktning av våra elledningar. Tack vare drönaren kan vi snabbare upptäcka skador och fel på nätet, och på så vis undvika strömavbrott hos våra kunder.
Genom att använda drönare i vårt besiktningsarbete kan vi nu flyga och inspektera linjegator mycket snabbare än om vi hade gjort det till fots. Det är effektivare och vi kan lättare och snabbare upptäcka sådant vi behöver åtgärda, dessutom är det miljövänligare eftersom vi slipper använda motorfordon eller helikopter när vi besiktigar!
Så ser du en drönare komma flygandes - då är det elnät som inspekterar elledningar för att kunna säkerställa elleveransen för våra kunder.
Senast uppdaterat
Fler nyheter

Vårt engagemang stärker Sandviken
Vi är en lokalt bolag som engagerar oss i Sandviken – genom vår sponsring bidrar vi till ett levande, hållbart och inkluderande samhälle.
Med hjärta för både människor och miljö vill vi stärka föreningslivet, inspirera till hållbar utveckling och visa vad Sandviken Energi står för.