Logo
En kvinna sitter i en soffa med ett glas vin i handen.

Nytt vattenverk på väg - testpanelen ger svar

Nu har testpanelen av dricksvattnet varit igång ett år och slutsatsen är: desto kallare i Öjaren, desto godare dricksvatten! Kunden Elin är en av 20 deltagare som varje månad betygsatt vattnet från Rökebo vattenverk under tiden vi bygger det nya vattenverket.

Elin har varit med sedan starten i juni förra året och när vi nu går in i nästa skede så de nya reningsdelarna och själva vattenverket ska byggas fortsätter panelen att ge betyg.

– En kul grej att vara med på, tycker jag.

– Många klagar och tycker att det är äckligt, men vi har ju vatten i kranen, vi tar det nog för givet.

Smakupplevelse och temperatur hänger ihop

Hon tycker att kvaliteten varierat över året och precis som de flesta i panelen upplever hon vattnet godare ju kallare det är, och inte lika gott under varmare årstider.

– Det finns någon bismak jag inte riktigt kan beskriva men ställer jag det i kylen går det bra.

På frågan hur ett riktigt gott vatten smakar svarar Elin så här:

– Det ska kännas klart, fräscht och lätt på nåt sätt. Ett lätt och klart vatten släcker törst på ett annat sätt, men det är svårt att beskriva, vatten smakar vatten, säger hon och skrattar.

Betyg visar vägen framåt

Betygen har varierat från lägst (1) till högst (5) under året och lägsta medelbetyget (2,12) kom i Juni 2024 medan högsta (3,69) i januari 2025. Testpanelen är ett sätt för oss att följa våra kunders upplevelser och synpunkter på ett mer strukturerat sätt.

Cirka 150 personer anmälde intresse för att vara med i panelen förra året och för att få en så bra och övergripande bild som möjligt valdes deltagare som representerar olika delar av Sandviken.

Utmaningar med dagens vattenverk

På Rökebo vattenverk har betygen tagits emot med intresse och driftchef Viktoria konstaterar att betygen gett en bra bild av hur olika temperaturer upplevs.

– Desto kallare vatten desto godare upplevs det. Vi vet att vi på vissa håll i Sandviken upplevs vattnet inte gott, särskild när ytvattnet är varmare, säger hon.

Anledningen är bland annat att dagens vattenverk, Rökebo vattenverk, är anpassat till att göra dricksvatten av grundvatten och inte ytvatten. Forskning och utredningar har visat att det bästa i Sandviken är att helt övergå till ytvatten från Öjaren, då grundvattnet innehåller för mycket järn och mangan och dessutom inte finns i tillräcklig mängd. Därmed byggs det nya verket för att endast använda ytvatten och i det nya verket kommer vattnet att renas via biofilter med sand, ungefär som naturen renar grundvatten.

– Vårt pilotprojekt, där vi testat dessa biofilter, har visat att det här är en bra metod som ger ett gott vatten så vi ser verkligen framemot att få klart det nya vattenverket, säger Viktoria och berättar att man också träffat andra kommuner med samma problematik för att hitta den bästa lösningen framåt.

Nytt vattenverk tar form – klart 2028

För någon vecka sedan stod den nya lågvattenreservoaren (som vi ibland kallar för underjordiskt vattentorn) klar och den kopplas in i augusti. Nästa steg blir alltså att bygga det nya verket. Byggstart blir under vintern och går allt som det ska har vi det nya verket på plats och igång 2028.

– Och då är förstås målet att leverera ett gott och kvalitativt dricksvatten som våra kunder upplever som riktigt gott, konstaterar Viktoria.

Här kan du som vill följa det senaste som händer i projektet.

Senast uppdaterat