Renovering av vattenledning längs Högbovägen
Vi arbetar under senhösten med att byta ut en äldre stålledning längs Högbovägen – från korsningen Högbovägen/Orrvägen till Myrmalmsvägen. Arbetet är etapp 1 av 2 i renoveringen av kommunens grövsta vattenledning, som totalt sträcker sig cirka 2 200 meter. Syftet är att säkra en trygg och säker vattenförsörjning i kommunen.

Vad?
I den här etappen byter vi ut cirka 1 500 meter vattenledning. Arbetet sker genom att en ny ledning dras in i den befintliga, vilket innebär att vi kan minska omfattningen av grävarbetet. Istället för stora schakt kommer mindre punktgropar att synas längs sträckan, främst vid gång- och cykelvägen samt i skogspartier.
Varför?
Ledningen har nått sin tekniska livslängd och behöver bytas ut. Den har haft återkommande läckage, vilket har varit både kostsamt och inneburit driftstörningar för våra kunder.
Genom att byta ut ledningen tar vi ett helhetsgrepp som ger en mer driftsäker och långsiktigt hållbar vattenförsörjning.
Den nya ledningen har en förväntad livslängd på över 100 år.
Hur?
Vi använder en metod som heter ”sliplining”, vilket innebär att nya rör läggs i befintliga rör. Det är en kostnadseffektiv metod som minimerar behovet av omfattande schaktning och gör att vi kan genomföra arbetet på betydligt kortare tid. I stället för att gräva upp hela sträckan – cirka 1500 meter – behöver vi enbart öppna sju strategiskt placerade schaktgropar.
Det befintliga röret fungerar därefter som ett skyddsrör, vilket ger ett extra lager säkerhet och ökar ledningens livslängd.
Metoden innebär inte bara lägre kostnader och kortare byggtid, utan även mindre störningar för närboende, trafik och verksamheter i området. Den är dessutom mer miljövänlig, då den minskar avfallsmängder, transporter och påverkan på mark och natur.
Påverkan under arbetet
Arbetet kommer att märkas i området på följande sätt:
- Trafikpåverkan: Ett körfält stängs av (norrgående) på Högbovägen under delar av arbetet med start onsdag 26 november.
- Västanbyns skola: Arbetet kommer att påverka framkomligheten vid infarten till skolan.
- Vattnet: Den stora vattenledningen måste tillfälligt stängas av. Boende på högt belägna platser i kommunen som bor i flervåningvåningshus (två våningar eller fler) kan uppleva tryckförändringar. Kortare missfärgningar av vattnet kan förekomma när systemet startas upp igen. Tryckförändringar beräknas pågå under cirka 4 veckor.
Tidplan
Start: Vecka 48
Arbetet beräknas blir klart vecka 11.
Frågor
Har du frågor om projektet är du välkommen att kontakta vår kundservice.
Ett körfält på Högbovägen stängs från 26 november och en omledning av körfältet sker tillfälligt under de kommande veckorna. Samtidigt sänks hastigheten.
Vad händer just nu?
Vecka 51
Arbetet vid infarten till Västanby blir klart, avstängning tas bort och det går att köra som vanligt igen.
Vecka 45-48
Vi börjar placera ut rör och sammanfogar ledningar. Trafikomledning startar. Arbetet påbörjas vid Orrvägen (infarten till Västanbyns skola) vecka 48.
Senast uppdaterat